Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości
Link do aplikacji
Jest to interaktywna strona internetowa, a właściwie aplikacja przeglądarkowa, pozwalająca obliczać i symulować na zdjęciu efekty rozmycia tła oraz głębi ostrości aparatu fotograficznego. Umożliwia zastosowanie dowolnej kombinacji parametrów takich jak ogniskowa obiektywu, przysłona oraz rozmiar matrycy/model aparatu. Pozwala również zmieniać odległość fotografowanej osoby i tła od aparatu oraz prezentuje ich wzajemne położenie i obszar głębi ostrości na skali odległości.
Zdaję sobie sprawę, że kalkulatorów głębi ostrości jest w internecie bardzo wiele. Większość z nich opiera się jednak na suchych liczbach, które są mało intuicyjne i niewiele mówią o rzeczywistym efekcie uzyskanym na fotografii. Nie podają też zazwyczaj żadnej informacji o stopniu rozmycia tła na zdjęciu. Z drugiej strony symulatory obiektywów tworzone przez producentów są ograniczone do kombinacji parametrów kilkunastu-kilkudziesięciu wykonanych zdjęć. Oprócz chęci dokładnego przeanalizowania zachowania się głębi ostrości dla różnych parametrów chciałem też móc odpowiedzieć na pytania rodzaju: który obiektyw da ładniejsze rozmycie tła i płytszą głębię ostrości: 85/1.8 czy 300/5.6?
Postanowiłem więc wykorzystać najnowsze technologie webowe w połączeniu ze świetną biblioteką AngularJS w celu stworzenia naprawdę interaktywnego i przyjaznego w użyciu symulatora/kalkulatora głębi ostrości. Przy okazji dało mi to możliwość jeszcze lepszego poznania tych technologii i sprawdzenia ich możliwości w praktycznym zastosowaniu. Dzięki temu strona nie wymaga do działania żadnych dodatkowych wtyczek, a jedynie w miarę aktualnej wersji przeglądarki internetowej.
Ustawianie parametrów odbywa się za pomocą suwaków lub poprzez wpisanie wartości liczbowych w odpowiednie pola. Symulator posiada wbudowaną bazę modeli aparatów cyfrowych i kamer wideo - wybór odpowiedniego urządzenia powoduje ustawienie odpowiadającego mu rozmiaru matrycy oraz zakresu ogniskowych.
Symulacja wiernie odwzorowuje uzyskany na zdjęciu kadr, rozmycie tła oraz głębię ostrości na twarzy postaci wraz ze zniekstałceniami perspektywicznymi. Jej wygląd można w dopasować do własnych potrzeb i konkretnej sytuacji zdjęciowej. Do wyboru jest 8 postaci różniących się od siebie wzrostem w zakresie od 1.0m do 1.9m. Możliwy jest również wybór jednego spośród 8 teł o zróżnicowanym wyglądzie.
Oprócz standardowego, gaussowskiego rozmycia generowanego przez przeglądarkę możliwa jest również dokładna symulacja jednego z ośmiu rodzajów bokeh: od miękkiego, przyjemnego dla oka rozmycia, przez standardowe tarczki, aż do obważanków z obiektywu lustrzanego, jak również różnej ilości listków przysłony.
Aplikacja oblicza również odległość hiperfokalną oraz może uwzględniać w wyliczeniach dyfrakcję (w tym celu należy zaznaczyć odpowiednie pole). Zakres głębi ostrości może być wyznaczany dla różnych wartości krążka rozmycia odpowiadająych wydrukowi na papierze w danym rozmiarze, określonej rozdzielczości lub wielkości obrazu w pikselach.
Aplikacja oferuje również funkcję blokady pola widzenia, która umożliwia obserwację jak zmienia się uzyskiwany efekt przy zmianie ustawień i jednoczesnym zachowaniu stałego kadru (niezmiennego powiększenia). Umożliwia także zapamiętywanie różnych kombinacji parametrów w celu ich bezpośredniego porównania oraz pozwala wygenerować link do aktualnie ustawionych parametrów, którym można następnie podzielić się z innymi.
Tryb pomocy oraz szczegółowy przewodnik pozwalają zapoznać się ze wszystkimi funkcjami aplikacji oraz zrozumieć ich działanie nawet początkującym amatorom fotografii.
Na koniec kilka ciekawych obserwacji wykonanych na podstawie tego symulatora, odnoszących się do kwestii, które często budzą wątpliwości wśród miłośników fotografii:
- Przy zachowaniu stałego kadru, głębia ostrości zależy wyłącznie od użytej przysłony i jest niezależna od kombinacji ogniskowa-odległość obiektu. Stopień rozmycia tła rośnie wraz ze wzrostem ogniskowej.
- Przy takim samym kadrze (a więc mniejszej odległości) ten sam obiektyw na body FX daje mniejszą głębię ostrości niż na body DX, ale taki sam stopień rozmycia tła.
- Przy takim samym kadrze i odległości modela na body DX używamy obiektywu o ekwiwalencie równym obiektywowi zastosowanemu na body FX. Na body FX zarówno mniejsza będzie głębia ostrości jak i większe będzie rozmycie tła.
30.04.2015 Duża aktualizacja wprowadzająca kilka nowych funkcji i usprawniająca działanie dotychczasowych:
- Rozmycie wynikające z głębii ostrości odwzorowywane również na twarzy postaci: niezależnie rozmywane są uszy, twarz i nos postaci.
- Symulacja zniekształceń perspektywicznych twarzy przy niewielkiej odległości fotografowania.
- Zmodyfikowana lista postaci. Modele i modelki różnią się od siebie wzrostem w zakresie od 1.0m do 1.9m
- Rozszerzona lista matryc, m.in. o wielki format. Dodana możliwość wyboru modelu apratatu cyfrowego lub kamery video z listy - na tej podstawie ustawiany jest rozmiar matrycy oraz zakres ogniskowych
- Udostępniona aplikacja na telefony i tablety z systemem Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.michalbemowski.dofsimulator
- Ulepszona wersja offline: łatwiejsza instalacja. Działa niezależnie od przeglądarki zainstalowanej w systemie.
- Dokładna symulacja bokeh. Pozwala symulować różne typy rzeczywistego rozmycia tła: od miękkich krążków poprzez wielokątne przysłony aż do pierścieni z obiektywu lustrzanego.
- Opcja pozwalająca zablokować odległość między postacią a tłem - dobrze symuluje to przemieszczanie się fotografa bez zmiany pozycji modelki.
- Możliwość generowania linków do konkretnych zestawów parametrów.
- Możliwość wyboru w jakich jednostkach są wyświetlane są odległości: metrycznych (metry, centrymetry) czy imperialnych (stopy, cale, jardy).
- Mobilna wersja strony, pozwalająca wygodniej korzystać z aplikacji na urządzeniach z małym ekranem.
- Dodanie opcji pozwalającej uwzględnić w symulacji ograniczenie rozdzielczości przez dyfrakcję.
- Możliwość obliczania głębi ostrości dla innego krążka rozmycia niż tradycyjnie przyjęty w fotografii.
- przetłumaczenie na język angielski
- więcej rozmiarów matryc do wyboru: od średniego formatu do aparatów kompaktowych
- zmiana sposobu pozycjonowania modelki względem tła w celu uzyskania zachowania bliższego rzeczywistości (wcześniej tło przesuwało się przy zmianie ogniskowej, jak słusznie zauważył Jacek_Z z forum nikoniarze.pl)
- 8 zupełnie nowych obrazków w tle o zwiększonej rozdzielczości
- wsparcie dla Internet Explorer 9 i powyżej