Obserwacje księżyców Saturna
Ilość obecnie znanych księżyców Saturna wynosi ok. 60. Dlaczego około? Dlatego, ponieważ ciągle dzięki misjom kosmicznym jak np. Cassini, odkrywane są nowe, coraz mniejsze i słabsze księżyce. Zatem ilość znanych obiektów tego typu, ciągle dynamicznie się zmienia.
Księżyce Saturna możliwe do obserwacji amatorskim sprzętem mają zdecydowanie bardziej zróżnicowaną jasność niż satelity Jowisza. Księżyce galileuszowe największej planety Układu Słonecznego, mają podobną jasność, a pozostałe jego satelity są dostrzegalne jedynie w bardzo dużych teleskopach.
W przypadku Saturna najjaśniejszym satelitą jest Tytan, znany m.in. z domniemanych mórz amoniaku i misji Huygensa. Jego jasność wynosi 8.0m, więc nie mamy co marzyć o dostrzeżeniu go gołym okiem. Rejestracja fotograficzna również nie będzie zbyt prostym zadaniem i będzie już wymagała montażu z napędem. W każdym razie Tytana można bez trudu dostrzec z pomocą niezbyt dużej lornetki. Dużym teleskopem (powyżej 250mm) i przy znakomitych warunkach obserwacyjnych możliwe jest dostrzeżenie jego tarczy o średnicy 0,9".
Z pomocą niezbyt dużego teleskopu (o średnicy >100mm) możemy obserwować już znacznie większą saturnową rodzinkę. Taki teleskop powinien bez trudu pozwolić na obserwacje Rhei (9.4m), Thetysa (9.9m), Dione (10.1m) i Japetusa, którego jasność zmienia się w zakresie 10m-12m, w zależności od położenia na orbicie.
Większy teleskop (ok. 200mm średnicy) pozwoli na obserwacje kolejnej grupy księżyców Saturna: Mimasa o jasności 12.6m, który jednak krąży blisko planety i przez to może być przyćmiewany przez jej blask, dlatego jego zaobserwowanie może być dość trudne. Enceladusa (11.4m) oraz Hyperiona (13.9m), który oddala się na znaczną odległość od planety i dzięki temu pomimo małej jasności jest stosunkowo łatwy do zaobserwowania.
Jak widać satelity Saturna cechują się znacznie większą różnorodnością niż księżyce Jowisza, dlatego szczególnie warto zwrócić na nie swój sprzęt obserwacyjny.
Artykuł powstał na potrzeby portalu astronomicznego AstroVision.Link do artykułu na stronie AVN: Obserwacje księżyców Saturna